Pot merge la parinti sa le duc produse pentru masa de Paste? Pot sa scot copilul la plimbare?

Majoritatea părinților sunt îngrijorați în această perioadă de faptul că nu sunt siguri dacă este „legal” să iasă cu copiii la plimbare, în contextul restricțiilor de circulație.

În aceste condiții, reprezentanții Grupului de Comunicare Strategică au emis un răspuns:

„Da, în condițiile art.1 lit. d) din Ordonanța militară nr. 3 unde se prevede că se pot efectua deplasări scurte, în apropierea locuinței, legate de activitatea fizică individuală”, a transmis GCS.

Totuși, nu este permisă deplasarea „în parcuri sau locuri de joacă, unde există riscuri mai mari de a fi preluat virusul și nu este permisă deplasarea în spațiul public, pietonal, în grupuri mai mari de trei persoane”.

De asemenea, „ieșirea copilului minor se va face întotdeauna cu însoțirea persoanei adulte care îl are în îngrijire”.

Citeste mai mult